Çocuğunuzu nasıl bir yaz okuluna göndereceğinizi biliyor musunuz?

ABS1ABS

Başından beri yetişkinler için yabancı dil okullarını seçerken eğitim öğretim kalitesi yüksek olan okullarla çalışmaya gösterdiğimiz özeni yaz okulları için de gösteriyoruz.
Günümüzde maddi imkanı olan ailelerin çoğu, çocuklarının yabancı dil eğitimini desteklemek için yurt dışında bulunan yaz okullarına göndermeyi tercih ediyorlar. Ama hangi ülkeye , hangi okula göndermeli, nasıl bir program seçilmeli ve ne kadar süre kalması gerektiği gibi konularda karar vermekte doğal olarak kararsızlık yaşıyorlar. Okul seçiminde özenli olmak çok önemli, her yaz okulu her çocuk için uygun olmayabilir. Çocuğun ihtiyacına , becerilerine, beklentilerine uygun okul seçildiğinde çocuklar pek ala yüksek motivasyonla yaz okullarına gidiyorlar.
Sorulması gereken ilk soru; gerçekten yabancı dil eğitimini destekleyecek, eğitim kalitesi yüksek bir yaz okulu mu, yoksa ders sayısı gayet standart olan, sosyal ve kültürel gezilerle zenginleştirilmiş sıradan bir yaz okulu mu? Aileler çocuklarını yaz okuluna gönderdiklerinde bu eğitimlerden çok yüksek beklentileri bulunuyor. Benim tecrübelerim genellikle ailelerin bu tecrübeyi ilk yıl çocuklarını okullarının yaz okulu programlarına grup olarak göndermeleri sonrasında kazanmaları oluyor. Bu bir alternatif seçim olabilir ama o grupta olan her çocuk için en doğru seçenek olmayabiliyor. Genellikle de bir sonraki yıl daha bağımsız bir seçim yapıp çocuklarının ihtiyacına cevap verecek okul arayışına giriyorlar. Bir diğer alternatifte arkadaşlarının katıldığı ve memnun kaldığı programlar olabiliyor, bu yol biraz riskli, her zaman iyi sonuç vermeyebilir. Standart, hafif bir dil eğitimi veren yaz okulu ile yoğun yabancı dil eğitimi veren bir yaz okulu elbette ki farklı sonuçlar getirecektir. Doğal olarak fiyat kategorileri de farklı olacaktır.
Gerçekten eğitim kalitesi yüksek ve bu işi ciddi olarak profesyonelce yapan yaz okulu arayışınız varsa size birkaç önemli püf noktası ;
• Haftada 25-32 ders yabancı dil dersi olan bir program yeterince faydalı olacaktır.
• Sınıflar ortalama 7-8, maksimum 10 kişiyi geçmemesine dikkat edilmeli
• Çocuklarla ilgilenen koçların gözetmenlik yaptığı çocuk oranı ¼ civarında olmalı.
• Konaklamalı bir okul seçimi çocuğunuzun standart servis alması ve kolay uyum sağlaması bakımından avantaj sağlayacaktır.
Hatta son yıllarda profesyonel bir kısım yaz okulları da hızla programlarını değiştirip, daha dinamik, daha keyifli, çocukların sevdikleri sporları yapmalarına hatta futbol, basketbol, tenis, golf, at binme, dans vs. dallarında özel dersler vererek çocukların bu aktiviteleri yaparken de bolca pratik yapmalarına imkan tanıyor ve çocuklara çok daha keyifli bir atmosfer sunuyorlar. Öyle ki birden fazla yabancı dili zaman içinde bu tür okullarda öğrenen öğrencilerimiz oldu.
Yaz okullarının bir güzel tarafı da çocukların kişisel gelişimlerine, vizyonlarının gelişmesine, özgüvenlerinin artmasına, farklı kültürlerden arkadaşlar edinmesine ciddi anlamda katkıda bulunması, hatta sadece bu nedenlerden dolayı çocuklarını yaz okullarına gönderen aileler bile var.
Bu arada elbette tecrübeli bir yurt dışı dil eğitimi danışmanından hizmet almanızın, çocuğunuz için doğru bir yaz okulu seçiminde size çok yardımcı olacağını da hatırlatmak isterim.
Nuray Kuş
“Dil öğrenmek sizi korkutmasın”


«